Правительство Республики Тыва
Для организаций:(39422)9-72-95,
(39422)9-72-96
Для граждан:(39422)2-30-96
Факс:(39422)2-13-54, 2-13-40
E-mail:ods@tuva.ru
Пресс-служба:(39422) 9-72-32
E-mail:pressa-tuva@yandex.ru
|
Главное
Глава Тувы Владислав Ховалыг принял участие в заседании Совета при полномочном представителе Президента РФ в Сибирском федеральном округе, которое состоялось накануне под руководством Анатолия Серышева. На мероприятии с участием глав регионов округа присутствовали заместитель Генерального прокурора России Дмитрий Демешин, начальники управления МВД и ФСБ России по Новосибирской области, а также генеральный директор ППК «Фонд развития территорий» Олег Рурин.
Подробнее...
Новости
30.05.2017 14:02 / Новости России и мира
Президент РФ Владимир Путин своим указом объявил, начиная с 2018 года в России Десятилетие детства.
"В целях совершенствования государственной политики в сфере защиты детства, учитывая результаты, достигнутые в ходе реализации Национальной стратегии действий, в интересах детей на 2012-2017 гг., постановляю объявить 2018-2027 гг. в РФ Десятилетием детства", - говорится в указе, опубликованном на официальном интернет-портале правовой информации.
Правительству РФ поручено в трехмесячный срок утвердить план основных мероприятий до 2020 года, проводимых в рамках Десятилетия детства. Указ от 29 мая вступил в силу со дня подписания.
Глава Тувы Шолбан Кара-оол считает, что программа «Десятилетие детства» станет началом нового этапа в развитии страны.
Подробнее...
30.05.2017 10:42 / Общество
В Кремле 24 мая состоялась церемония вручения государственных наград Российской Федерации. Около тридцати выдающихся россиян, работающих в сфере науки, промышленности, культуры, здравоохранения и спорта, удостоены орденов и почётных званий.
Высоких государственных наград были удостоены губернаторы ряда регионов, в том числе Глава Республики Тыва Шолбан Кара-оол. Президент России Владимир Путин награди его Орденом Дружбы "за трудовые успехи, активную общественную деятельность. Соответствующий Указ был подписан в январе 2017 года.
Одним из первых его поздравил Гендиректор ПАО «Россети» Олег Бударгин. В его поздравлении говорится
Подробнее...
29.05.2017 19:21 / Муниципалитеты
В Год экологии все муниципальные образования республики взяли на себя обязательства по снижению негативного вреда от деятельности человека на окружающую среду, в каждом районе составлены и утверждены планы по улучшению экологической ситуации.
Как известно, в природе все взаимосвязано, поэтому для решения проблем экологии, кроме очищения от загрязнений, санитарной очистки и проблем с твердыми и жидкими бытовыми отходами, на многие факторы положительно влияет озеленение – посадка деревьев, любых видов кустарников.
Подробнее...
29.05.2017 19:15 / Дети
1 июня 2017 года в Международный день защиты детей в Кызыле при поддержке Правительства Республики Тыва пройдет третий Всероссийский детский экологический фестиваль «Дети России за сохранение природы».
Всероссийский экологический детский фестиваль – это семейный праздник, пропагандирующий ценности и принципы «зеленой» культуры в России. Фестиваль проходит с целью привлечения внимания детей и молодежи к охране окружающей среды, защиты редких животных и повышения экологической культуры.
Подробнее...
29.05.2017 18:39 / Здравоохранение
Первый вылет специализированного вертолета санавиации, оснащённого медицинским модулем, состоялся в Туве 26 мая. Об этом в своем блоге сообщил сегодня Глава Тувы Шолбан Кара-оол. Он доставил в сосудистый центр республиканской больницы больного с крупноочаговым инфарктом миокарда из Барун-Хемчикского района, врачи которого не располагают возможностями для оказания высокотехнологичной помощи при ишемической болезни сердца. Глава республики Шолбан Кара-оол отметил важность события для Тувы, где десятки поселений считаются труднодоступными, а 13 вообще не имеют возможности наземного сообщения.
Подробнее...
29.05.2017 18:23 / Сельское хозяйство
Почти на 90 % выполнен в Туве яровой сев зерновых культур. О ходе посевной проинформировал сегодня Главу республики Шолбана Кара-оола вице-премьер Байбек Монгуш, курирующий в правительстве РТ сельское хозяйство. По его словам, полностью завершили посев в шести районах - Бай-Тайгинском, Барун-Хемчикском, Дзун-Хемчикском, Сут-Хольском, Улуг-Хемском и Чаа-Хольском.
Более 53 % всего зернового клина размещено на орошаемых землях. Их площадь удалось увеличить за счет восстановления оросительных систем в Чаа-Хольском и Барун-Хемчикском районах. На богаре, где посевная завершилась раньше обычного, в Пий-Хемском и Кызылском районах уже наблюдаются полные всходы – это, считают аграрии, дает надежды на хороший урожай.
Подробнее...
29.05.2017 17:45 / Общество
Напомним, 7 мая сотрудники отрасли связи Тувы выступили с общественной инициативой "Мы - против алкоголя!". Связисты республики выразили поддержку Главе Тувы во всесторонней борьбе с алкоголизмом и выдвинули ряд инициатив против алкоголизации населения и борьбы с бутлегерами.
"Мы отказываемся от употребления алкоголя. Первыми открываем челлендж "Тува не пьет!" Главная цель - отказ от алкоголя и предложение здоровой альтернативы для того времяпрепровождения, которое некоторые тратят на распитие спиртных напитков.
Подробнее...
29.05.2017 16:39 / Экономика
Ежегодно Министерством экономики совместно с заинтересованными ведомствами и организациями ко Дню российского предпринимательства – 26 мая проводятся деловые, обучающие и иные коммуникационные площадки. Цель мероприятий – обратить внимание на проблемы развития предпринимательства в республике, поиск решений и популяризация предпринимательства по всей республике.
В 2017 году, согласно утвержденному плану проведена кампания для предпринимателей с участием практически всех организаций инфраструктуры поддержки предпринимательства с привлечением 2335 участников, в том числе 1715 участников на мероприятиях муниципального уровня. По сравнению с мероприятиями Недели предпринимательства 2016 года в этом году количество участников увеличилось на 35 % (в 2016 году охват составил 1517 человек)
Подробнее...
29.05.2017 12:41 / Экономика
В столице Тувы в спортивном комплексе им. И.Ярыгина завершилась весенняя сессия XVII Межрегиональной выставки-ярмарки «ТЫВА ЭКСПО-2017», которую ежегодно проводят Правительство Тувы и администрация Новосибирской области. Как сообщили в Министерстве экономики РТ, являющемся её организатором, за три дня работы ярмарки её посетили свыше 10 тысяч человек. Общий оборот участников «ТЫВА ЭКСПО», включая суммы подписанных соглашений, составил более 20 млн. рублей.
Как сообщила министр экономики республики Елена Каратаева, участие в выставке приняли 75 субъектов предпринимательства из Москвы, Новосибирской, Томской, Свердловской, Кемеровской областей, Красноярского и Алтайского краев, республик Хакасия и Тува. «Весна – начало строительного сезона.
Подробнее...
27.05.2017 14:16 / Экономика
26 мая в Кызыле открыла свои двери межрегиональная универсальная выставка-ярмарка «Тыва Экспо», которая продлится до 28 мая включительно. В связи с реконструкцией спорткомплекса «Субедей», где традиционно проводились выставочные мероприятия,экспозиции разместились в другом спортивном комплексе – имени Ивана Ярыгина. Выставка проводится при поддержке Минэкономики Тувы.
На нынешней экспозиции свои товары и услуги представили более 60 компаний и предпринимателей из Москвы, Новосибирской и Свердловской областей, Красноярского края, Республики Хакассия, а также Республики Тыва.
Подробнее...
Фоторепортажи
29.05.2023
09.05.2023
08.05.2023
28.04.2023
29.03.2023
28.03.2023
26.03.2023
18.03.2023
21.02.2023
08.02.2023
20.01.2023
13.01.2023
12.01.2023
11.01.2023
31.12.2022
29.12.2022
28.12.2022
21.12.2022
21.12.2022
16.12.2022
Видеорепортажи
15 сентября 2022
16 апреля 2019
25 декабря 2018
7 декабря 2018
3 декабря 2018
3 декабря 2018
2 декабря 2018
Дарый-оол Куулар, ветеран сельского хозяйства
2 декабря 2018
Надежда Салчак
2 декабря 2018
Александр Самойкин, офицер запаса и участник боевых действий на Северном Кавказе
1 декабря 2018
30 ноября 2018
30 ноября 2018
29 ноября 2018
О перспективных направлениях сотрудничества Республики Тыва Российской Федерации и Республики Беларусь
27 ноября 2018
Глава Тувы Шолбан Кара-оол рассказал об итогах своей командировки в Москву
27 ноября 2018
27 ноября 2018
26 ноября 2018
25 ноября 2018
Ульяна Павловна Бичелдей
25 ноября 2018
Айдыс Саая, ветеран боевых действий
25 ноября 2018
Данзын-оол Дадар-оол Севээнович
Медээлер
28.05.2013
Бистиң республикада сөөлгү чылдарда орук ажыл-агыйының чаарттынып, хөгжүп турары каракка илдең, көскү. Автоорук ажылының талазы-биле солун-сеткүүлдерде хөйү-биле чырыттынып турары демдеглексенчиг. Бо удаада Кызыл – Эрзин аразында оруктуң кылдынып турарын номчукчуларга таныштырдывыс. Бистиң республикада сөөлгү чылдарда орук ажыл-агыйының чаарттынып, хөгжүп турары каракка илдең, көскү. Автоорук ажылының талазы-биле солун-сеткүүлдерде хөйү-биле чырыттынып турары демдеглексенчиг. Бо удаада Кызыл – Эрзин аразында оруктуң кылдынып турарын номчукчуларга таныштырдывыс.
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
Тываның хүндүлүг сайгарлыкчылары!
Силерниң байырлалыңар-биле холбаштыр сеткиливис ханызындан чедирген байырывысты хүлээп ап көрүңер!
Россияның Сайгарлыкчы чорук хүнү ол дээрге 21 чүс чылда ажыл-чорудулгазы Россияның социал-экономиктиг сайзыралының үндезинин тургузуп турар, кызымаккай, тургузукчу кижилерниң ниитилелде бар болуп турарын бистиң күрүневистиң хүлээп көрүп турары-дыр. Ооң уламындан биче болгаш ортумак бизнести деткиири, ооң сайзыралынга чогумчалыг байдалдарны тургузары — федералдыг-даа, регион-даа деңнелдеринде экономиктиг политиканың кол угланыышкыннарының бирээзи болуп турар.
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
Россияның Сайгарлыкчы чорук хүнүнге тураскааткан неделя Тываның найысылалында бо хүннерде эртип турар. Ында кирген хемчеглерниң ажыл-чорудулгазында республиканың кожууннарындан биче болгаш ортумук сайгарлыкчы чоруктуң төлээлери хөйү-биле чыылган. Тыва Республиканың Экономика яамызының медээзи-биле алырга, республикада 11878 сайгарлыкчылар бар. Ол дээрге республиканың социал-экономиктиг хөгжүлдезинде үлүүн киириштирген 140 хире биче хевирниң, 1315 биче болгаш 20 хире ортумак бүдүрүлгелер база 10403 хууда сайгарлыкчылар-дыр. Тываның Баштыңы Ш. Кара-оол оларның ажыл-чорудулгазынга чаа-чаа дилээшкиннерлиг чогаадыкчы сорулганы салып, «Чаңгыс суур – чаңгыс бүдүрүлге» губернатор төлевилелин сүмелеп киирген.
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
РФ-тиң Президентизи Владимир Путин Воронежке сайгарлыкчылар-биле ужуражып тургаш, экономиктиг кем-херек үүлгедиишкиннериниң талазы-биле келдерелдиң төлевилелин «чиг» деп турарын, ону чедир ажылдап кылырын негээнин чугаалаан. Бизнесменнер-биле чугаазын В. Путин 25 миллион ажылдаар олуттарны тургузарының дугайында программадан эгелээн. Президентиниң чугаалап турары-биле алырга, ол дидим төлевилелди ажылдап кылыры кидин түлүк.
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
Тыва Республиканың Дээди Хуралының (парламентизиниң) биче залынга Тыва Республиканың Дээди Хуралының болгаш Саха (Якутия) Республиканың Күрүне Хуралының (Ил Тумэнниң) аразында кады ажылдажылганың дугайында дугуржулгага атты салган. Саха Республиканың Күрүне Хуралының (Ил Тумэнниң) даргазының оралакчызы Александр Жирков биле Саха Республиканың Күрүне Хуралының өг-бүле, чаш назын, аныяктар, күш-культура болгаш спорт херектериниң талазы-биле доктаамал комитеттиң даргазы Сергей Сюльский Тыва черниң хүндүлүг аалчылары болуп, ийи хүн дургузунда сургакчылаашкынын чоруткан.
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
Частың база бир кайгамчык байырлалдарының бирээзи – школачы сөөлгү коңга. Ол башкыларга, ылаңгыя школаны доозуп турар доозукчуларга, өөрүнчүг болгаш бичии муңгаранчыг байырлал. Бо чылын республиканың шупту школаларынга сөөлгү коңганың байырлыг чыскаалдары дүүн, май 22-де, болуп эрткен. Найысылалдың школаларында школачылар чаңчыл болган байырланчыг каас-чараш хептерин кеткен, арыннарында омак-хөглүг хүлүмзүрүглер чайынналып хыпкан, эш-өөрү-биле чыглып турганнар.Хамыктың онза кичээнгейин школаның доозукчу класстарының өөреникчилери сорунза дег хаара туткан.
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
Россияның Энергия яамызының хөй кижи киржикчилиг коллегия хуралынга Тываның Баштыңы Шолбан Кара-оол биче энергетиканы сайзырадырының айтырыгларынга доктааган. Тывага чылыдылга-электри станциязының чаа тудуунуң болгаш регион энергетиказының сайзыралының айтырыгларының талазы-биле аңгы ажылчын ужуражылга болур. Ооң дугайында РФ-тиң энергетика сайыды Александр Новак биле Тываның Баштыңы Шолбан Кара-оол май 21-де болган коллегия хуралының соонда дугурушкан. РФ-тиң Энергетика яамызының хөй кижи киржикчилиг коллегиязының хуралын яамының нарын айтырыгларын тодарадыр болгаш ол айтырыгларны эксперттерниң, хөй-ниитиниң, бизнестиң болгаш эрге-чагырга органнарының төлээлекчилериниң киржилгези-биле шиитпирлээр сорулгалыг эрттирип турар
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
Найысылал Кызылдың чоогунда Каа-Хем суурга тудуу бо чылдың чайынында эгелээр улуг спорт-культура төвүнге 787,6 миллион рубльди үндүрүп бээр дугайында шиитпирни Россия Федерациязының Күрүне Думазы хүлээп алган. Ол дугайында Республиканың Баштыңы Шолбан Кара-оол бодунуң блогунга дыңнаткан. 2011 чылдың төнчүзүнде Россияның Президентизи Владимир Путин бистиң республикага албан-ажыл аайы-биле чорааш, Тывага улуг спорт-культура комплекизин тудар дугайында саналды деткээн. Ооң деткиишкини бо улуг тудугну тударынга хамаарыштыр дугуржулганы федералдыг органнарның аңгы-аңгы деңнелдеринге чедип алырынга кончуг дузалыг болган.
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
Кызыл хоорайның Магистральная кудумчузун канчаар чаартып турарын Тываның Чазааның Даргазының бирги оралакчызы Шолбан-оол Иргит хынап чораан. Кудумчунуң чаартылгазын Тыва биле Россияның чаңгыс демнежилгезиниң 100 чыл юбилейинге уткуштур доозар ужурлуг.
Тываның Баштыңы Шолбан Кара-оолдуң даалгазы-биле Магистральная кудумчузун үндезини-биле чаартыр: ооң доора дуртун улам калбартыр, оруктуң таваан улам быжыглаар, чадаг кижилер кудумчуну кежер кежиглерни бүрүнү-биле дериир, транспорт оруу биле чадаг кижилер оруунуң аразын аңгылаар дээш, өске-даа эргежок чугула ажылдарны чорудар. А кол-ла сорулга – бо кудумчуга шимчээшкинни машина-балгатка-даа, чадаг кижилерге-даа айыыл чок болдурары.
Улаштыр номчуур...
28.05.2013
Чөөн-Хемчик кожуун бо чазын ниитизи-биле 2962 га черге янзы-бүрү хевирниң көдээ ажыл-агый культураларын тарыыр сорулганы салган. Тарааны 2420 га черге, тодаргайлаарга: ак-тарааны — 370 га, арбайны — 370 га, суланы 1680 га шөлдерге тарыыр. Тараа культураларындан аңгыда, 268 га черге картофельди болгаш 24 га черге ногаа культураларын тус-тузунда тарып өстүрери көрдүнген. Чөөн-Хемчик кожуун чагыргазының көдээ ажыл-агый эргелелиниң даргазы Эдуард Бирлейден часкы хову ажылдарының бөгүнгү чоруудунуң дугайында чугаа.
Улаштыр номчуур...
27.05.2013
Көдээ ажыл-агый болгаш аъш-чем яамызының медээзи-биле алырга, республиканың көдээ ажыл-агыйларының шупту хевирлеринде, май 20-де байдал езугаар, 360708 хураганнар онча-менди өзүп доругуп турар. Ол дээрге бо чылын камгалап алырын планнаан хураганнарның 94,8 хуузу-дур. Эң-не хөй хураганнар Барыын-Хемчик кожууннуң малчын коданнарында төрүттүнген. Төрүүр хойнуң санынга онааштыр алыр болза, Сүт-Хөлдүң хойжулары — мурнуку одуругда.
Улаштыр номчуур...
27.05.2013
Тываның социал-экономиктиг амыдыралында 2013 чылда чугула болуушкун апарган Шолбан Кара-оолдуң эгелээни губернатор төлевилелиниң түңнелдериниң баштайгызы болур «Чаңгыс суур – чаңгыс бүдүрүлге»» деп республика чергелиг делгелге-ярмарка «Сүбедей» спорт комплекизинге май 24-те ажыттынар. Эрес-кежээ кижилерге ады безин кыйгы болу берген бо төлевилел чоннуң аразынга тывынгыр-сагынгыр ажыл-агыйжы чорукту көдүрген. Оларның бүдүргени барааннар, эт-сеп, идик-хеп болгаш аъш-чем аймаан бо ярмаркага делгээр.
Улаштыр номчуур...
27.05.2013
Эрткен дыштаныр хүнерде Тээли суурга хоочун хол бөмбүкчүлериниң ортузунга «Төрээн кожуун» деп республика чергелиг маргылдаа болуп эрткен. Аңаа республиканың аңгы-аңгы булуңнарында ажылдап-чурттап чоруур хоочун херээжен спортчулар – бай-тайгажылар киришкен. Мөңгүн-Тайга, Улуг-Хем, Чөөн-Хемчик, Сүт-Хөл, Барыын-Хемчик кожууннардан болгаш Бай-Тайгадан ийи команда күжүн шенешкен.
Улаштыр номчуур...
27.05.2013
Чадаана хоорайда амыдырал «хайныгып» турар, Культура бажыңында бир-ле хемчег болур деп турары илдең, ооң чанында чыглып турар хөй улус караамга илдикти. Амыдырал, ажыл-агый дээш, аай-дедир шуушкан кижилер, машина-балгат хоорайның хайымныг амыдыралын херечилеп турар. Чагырга черинге суму чагырыкчылары болгаш чурттакчы чон-биле хурал соонда, кожуун чагырыкчызының социал политика талазы-биле оралакчызы Чойган Анатольевич Монгуш-биле (чурукта) кожууннуң ниити амыдыралының дугайында чугаалаштым.
Улаштыр номчуур...
27.05.2013
Хайыракан сумузу. План езугаар школага башкылар болгаш өөреникчилер-биле ужуражылганы дугуржуп каан турган. Ынчалза-даа директор башкы биле суму чагыргазының даргазы ону организастап шыдаваан деп демдеглээр апаар, чүге дизе дугуржулга езугаар айыттынган шагында журналистер чедип кээривиске школа ээн, клуб шоочалыг, суму чагыргазының даргазы чок. Элээн үр манаанывыс соонда, суму чагыргазының даргазы Чечен-оол Экер-оолович Ооржак машиналыг халдып келди.Биеэде ажыл-ишчи чедиишкиннери болгаш ат-сураглыг кижилери-биле алдаржып турган Хайыракан суурну бөгүн танывадывыс. Көдээ культура бажыңынга кижи орар арга чок – соок.
Улаштыр номчуур...
|
|